TIRNAK BATMASI NEDİR? 

 Tırnak batması, tırnağın tırnak yatağına doğru uzandığı acı verici bir sağlık sorunudur. Genellikle ayak baş parmağında görülür ve ayak tırnağı köşesi veya kenarının kıvrılıp çevredeki cilde gömülmesi sonucu oluşur. Ayak tırnak batması ağrılı olabilir ve zamanında tedavi edilmezse enfeksiyonla sonuçlanabilir. Tırnak batması iltihap gelişimi ile sonuçlandığında ağrı daha şiddetli bir hal alır ve ısı artışı, şişlik, akıntı gibi başka belirtiler eklenir. Olası komplikasyonlardan kaçınmak için profesyonel yardım almakta fayda vardır.  

!!! Kişide diyabet, damar sertliği gibi ayaklara kan akışını zayıflatan bir sağlık sorunu varsa, tırnak batmasına bağlı komplikasyon riski daha yüksektir. 

TIRNAK BATMASI NEDEN OLUR ? 

  • Tırnak plağı ile tırnak yatağı genişliği oranında farklılık. 
  • Uygun olmayan ayakkabılar ve çoraplar giymek 
  • Tırnakları çok kısa kesmek 
  • Tırnakların düz kesilmemesi  
  • Travma  
  • Aşırı kilo  
  • Genetik yatkınlık 
  • Uygun şekilde yapılmayan agresif manikür ve pedikür uygulamaları 
  • Özellikle tırnağın çıkmasıyla sonuçlanan travmalar batmaya neden olabilir. 

TIRNAK BATMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR ? 

ORTONİKSİ YÖNTEMİ DEDİĞİMİZ İKİ YÖNTEM VARDIR. 

Tel uygulaması ( OMEGA – 3TO ) 

Bant uygulaması ( B/S ) 

TEL UYGULAMASI  

Tel uygulaması kişinin ve tırnağın durumuna göre bilinçli bir şekilde uygulanmalıdır. Titanium tel dediğimiz teller bükülerek kanca haline getirilir ve deri içerisine kıvrılmış tırnak kenarlarına uygulanır bu teller iki tarafa da takıldıktan sonra ortada birleştirilerek manuel bir şekilde ara telin kuvveti ayarlanır. Tırnakla birlikte uzayan tel belli periyotlarda değiştirilir.  Tırnak plağının anatomisini düzeltmek , tırnak yatağını genişletmek hedeflenir.  Ağrı -acı hissetmeden sosyal hayatınıza hemen devam edebileceğiniz bir sistemdir.  

BANT UYGULAMASI  

Batık tırnakta kullanılan  Bant Sistemi, uygulamadan önce tırnak yüzeyi freze ucuyla hazır hale getirilir. Özel solüsyonlarla temizlenir. Değişik boyutlarda olan bantlar kişinin tırnak boyutuna göre seçilir ve yatay bir şekilde tırnağa özel bir teknikle yapıştırılır. Esneme kuvveti uygulayarak rolon , konvulut tırnakların batan kısımları yan kenarlardan yavaş yavaş açmaya başlayarak iyileşme gözlemlenir. Her 3 – 4 haftada bir bantın yenilenmesi gerekir zira bant bu sürede özelliğini(esneme kuvvetini) kaybeder. Zaman zamanda kendiliğinden tırnaktan ayrılır. Bu bantın görevini tamamladığının işaretidir. Batığın durumuna ve tırnağın yapısına göre tedavi süresi değişiklik gösterir.(3 ay – 6 ay arasında) 

Avantajları arasında öncelikle tırnağınızda fark edilmez, kullanıldığı andan itibaren ağrınızı tamamen bitirir, günlük yaşama her alanıyla hemen devam edebilirsiniz(Yüzme, hamam, sauna, koşu vb.)