Esra Çakır , 1989 yılında Ankara’ da doğdu. İlköğretim ve liseyi  Ankara  Çankaya  ilçesinde tamamladı. Ankara Olgunlaşma Enstitüsün de iki yıl Grafik Tasarım okudu.  
İlk işletmesi olan Rengin Nikah Şekerleri ve Organizasyon şirketini kurdu , üç yıl burada güzel çalışmalar yaptıktan sonra iş yerini devretti. 
Ankara’da bir ayak sağlığı merkezinde çalışmaya  başladı . Türkiye’de  Podoloji (Ayak Sağlığı Bilimi) alanındaki eksikliği fark ederek, bu alana yönelmiş  olup, hem klinik çalışmalarını hem de akademik çalışmalarını yürütmeye başladı. 2016’da Maya Akademi ,anlaşması (MEB) ile birebir özel  Podoloji  eğitimi aldı. Podoloji  bölümünde eğitimini ilerletmek amacı ile Acıbadem Üniversitesi’nde Podoloji  Bölümünü okudu ve üçüncülük derecesini hak kazanarak eğitimini başarıyla tamamladı. 
Mesleki alanını çeşitli eğitim, kongre ve sempozyumlarla desteklemeye devam etmekte ve geliştirmektedir. Ankaraya  döndükten sonra Acıbadem  hastanesi’nde podoloji  bölümünde  podolog  ünvanı  ile göreve başladı. 
Şuan kurucusu olduğu ‘’Podolog  Esra Çakır Ayak Sağlığı Merkezi ’’nde  görevine devam etmektedir.